Twój Przewodnik Krok po Kroku, czyli Jak Zaplanować Idealne Wesele

Twój Przewodnik Krok po Kroku, czyli Jak Zaplanować Idealne Wesele

Podejmując się organizacji przyjęcia weselnego musisz przygotować się na długi i złożony proces. Warto wysłuchać wszelkie porady i wskazówki znajomych, którzy mają takie przyjęcie za sobą. Organizacja weselnego przedsięwzięcia jest o tyle trudna, że ciężko w tym konkretnym przypadku bazować na doświadczeniu. Dodatkowo to przyjęcie łączy ze sobą dwie rodziny, co powoduje spotkanie się niejednokrotnie odmiennych preferencji, czy tradycji z czym przyjdzie się nam pogodzić. Najważniejsza sprawa: dobrze się przygotujmy i wcześniej uzbrajamy się w ogromny zapas cierpliwości – będzie dobrze!

Od czego zaczynamy? Ustalmy datę ślubu, rozważmy, czy będzie to ślub konkordatowy, a może tylko (co jest coraz bardziej popularne) cywilny. Ile gości chcemy zaprosić? Czy stawiamy na tradycyjne przyjęcie, a może nowoczesną imprezę? Następnie spotkajcie się z rodzicami i poruszcie najważniejsze kwestie – unikniecie w ten sposób wiele nieporozumień, jeżeli na wczesnym etapie jasno określicie kto i za co zapłaci oraz czym się zajmie. Dobra organizacja to priorytet, dlatego warto z rodzicami przygotować wstępną listę gości, która bezpośrednio wpływa na koszty lokalu weselnego. Dobry harmonogram spraw organizacyjnych dużo ułatwi, czyli z góry planujemy co i kiedy chcemy załatwić uwzględniając zapas czasowy.

W kolejnym kroku przechodzimy do znalezienia odpowiedniej lokalizacji, która będzie zgodna z naszym gustem oraz spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy, aby szybko zarezerwować lokal – bez tego nie ruszymy dalej. W popularnych miejscach bądź miesiącach terminy są dużo wcześniej rezerwowane. Dlatego polecamy podjęcie decyzji o miejscu przyjęcia dokonać najlepiej 1,5 roku przed ustaloną datą ślubu. Równolegle rezerwujemy termin w urzędzie lub kościele, aby nie dopuścić do sytuacji, że zwyczajnie ktoś nas wyprzedzi, pozbawiając nas wymarzonego terminu.

Skoro termin i miejsce przyjęcia weselnego już za nami, to przechodzimy do znalezienia idealnego zespołu weselnego, kamerzysty i fotografa. W tej kwestii warto liczyć na rekomendacje płynące od strony naszych znajomych, czy rodziny. Bez odpowiedniej muzyki i doświadczonego konferansjera przyjęcie będzie nudne – gdzieś przecież muszą się „wytańczyć” przepiękne sukienki koktajlowe. Bez dobrych zdjęć również ciężko będzie nam wracać do tego wyjątkowego dla nas dnia w przyszłości. W tym przypadku również ważny jest czas działania – w innym przypadku będziemy decydować się na podwykonawców, którzy mają wolny termin, bez względu na ich jakość, czy doświadczenie.

Istotnym elementem weselnej układanki jest oczywiście suknia ślubna, dekoracja kościoła i sali, garnitur Pana młodego. Bardzo często suknie ślubne narzucają dekorację całych imprez weselnych. To właśnie Panna Młoda jest najpiękniejszą i najważniejszą osobą tego wyjątkowego dnia.

Gdy jesteśmy już tak daleko, to warto wybrać odpowiednią papeterię pamiętając, że całość musi się ze sobą komponować. W pierwszej kolejności najważniejsze są zaproszenia. Dopiero kiedy goście potwierdzą swoją obecność przejdziemy do wymarzonych winietek, kart z menu na plakacie z mapą stołów i miejsc kończąc. Jeżeli w całym natłoku spraw nie wybraliście jeszcze swoich świadków, to moment wręczania zaproszenia jest idealną okazją do tego.

Na koniec warto zwrócić uwagę na logistykę całego wydarzenia: odpowiedni transport dla pary młodej i gości, jeżeli odległość od kościoła, czy urzędu stanu cywilnego jest duża. Noclegi dla przyjezdnych gości to kolejny element. Miłą niespodzianką dla wszystkich zaproszonych jest drobne podziękowanie za ich przybycie – drobny wyszukany smakołyk, lub pamiątka (np. pachnące własnoręcznie wykonane mydełko), które znajdzie swoje miejsce tuż obok winietki.